Do You Speak English? Pogradec Albania - Yours to Discover
Faqja kryesore
Harta e Pogradecit
Kontakt
 

Permbajtja
POGRADECI BLOG
BARE

Perse Pogradec.info?

- Cmime te uleta

- Pa parapagim

- Pa takse rezervimi

- Ndodhemi ne Pogradec.

- Ju ofrojme gjithe informacionin e nevojshem


POGRADEC Albania - Arti, kultura dhe Tradita ne Pogradec


Valle Popullore PogradecarePogradeci eshte qyteti i Artit, Kultures dhe Tradites se pasur shqiptare. Eshte qyteti i shkrimtareve te medhenj si Lasgush Poradeci dhe Mitrush Kuteli. Pogradeci eshte qyteti i piktoreve te mirenjohur Taso, Vasili, Lako, Zeka e te tjere.

Fotografi Ardi Fezollari, fitues i disa cmimeve Kombetare e Nderkombetare, me kameren dhe talentin e tij sjell tek ju bukurite dhe momentet e paharruara te Pogradecit .

Pogradeci me nje tradite te pasur ne artizanat perfaqesohet sot denjesisht nga artistet e gdhendjes ne dru Icka , Basho e shume te tere.

Pogradeci eshte qyteti ku praktikohen shume lloje sportesh, duke filluar nga futbolli, minifutbolli, basketbolli, boksi, beach-volley dhe sportet e ujit. Skuadra e futbollit vazhdon te jete ne kategorine e dyte, por asnjehere nuk i ka munguar tifozeria e qytetareve te Pogradecit. Skuadra e minifutbollit eshte pretendente per fitimin e titullit ne kategorine e pare. Basketbolli e Volejbolli jane ne krye te klasifikimit. Skuadra e boksit "Dragoi" gjithmone ka stervitur kampione.

Pogradeci ka nje tradite shume te pasur folklori, me larmi kostumesh popullore dhe kenge e valle melodioze te frymezuara se tepermi nga bukurite natyrore te kesaj zone.

Teatri i Kukullave SarandePogradeci kohet e fundit eshte bere i njohur per "Festivalin Nderkombetar te Teatrit te Kukullave". Kjo tradite fillimisht nisi si nje iniciative kombetare, por me pas u shnderrua ne nje Festival Ballkanik e me pas me pjesemarrjen e trupave nga vende te ndryshme te botes mori permasa nderkombetare.

Kukullat si Tomi e Xherri, Borebardha dhe Xinxifilo, sjellin gezim e kenaqesi tek femijet ne te gjithe boten.

Gjate gjithe vitit Pogradeci me mundesite e shumta per argetim behet qyteti me i preferuar ne Shqiperi per pushime dhe qetesi. Kjo eshte arsyeja qe vizitoret presin me padurim te rikthehen perseri.

__________________________________________________


www.pogradec.info - Guida e Pogradecit ne Internet. Informacion i plote mbi Pogradecin, Hotelet ne Pogradec, Akomodimi ne Pogradec, transporti ne pogradec, arti dhe kultura e Pogradecit. Foto nga Pogradeci, Restorante, Bare dhe Pub ne Pogradec, Harta e Pogradecit. Lasgush Poradeci Poezi, Poezi nga Mitrush Kuteli. Liqeni i Ohrit, Peshku i mrekullueshem Koran qe rritet ne Liqenin e Ohrit, receta gatimi nga Pogradeci. Biznesi i Pogradecit, foto dhe pamje nga Pogradeci.Piktoret e mirenjohur Anastas Kostandini, Vangjo Vasili, Skender Lako, Gentian Zeka etj

Raiffeisen Bank Pogradec Albania
ProCredit Bank Pogradec Albania
 
 
 
All rights reserved Pogradec.info-2006
info@pogradec.info